Tokat Turhal’da 1960 yılında doğmuştur. Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni bölümünden 1984 yılında mezun olmuştur. Mezuniyeti sonrasında, Turhal’da bir yem fabrikasında fabrika müdürü olarak görev yapmıştır. 1986 yılından itibaren Roche Müstahzarları San. A.Ş.’de 10 yıl çalıştıktan sonra, bu görevinden ayrılarak kendi şirketini kurmuştur.

1997–1998 yıllarında Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır. 1998 yılından bu yana Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyeliği görevinde bulunan M. Ülkü KARAKUŞ, halen TOBB Türkiye Tarım Meclisi Başkanlığı ve ATO Hayvansal Üretim Meslek Komitesi Üyeliği görevlerini yürütmektedir. Şu anda Ankara’da yem fabrikası, tavukçuluk tesisleri ve büyükbaş hayvan çiftlikleri bulunan M. Ülkü KARAKUŞ, ayrıca yem hammaddeleri ticareti ile uğraşmaktadır.

35 yılı aşkın meslek hayatında, hayvansal üretim ve yem sektörü ile ilgili ulusal ve uluslararası toplantılarda, çalıştaylarda, kongre ve fuarlarda organizasyon komitesi başkanı, konuşmacı ve moderatör olarak yer almıştır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

M. Ülkü KARAKUŞ, 2023 yılından itibaren ZİDEK Danışma Kurulu üyeliği yapmaktadır.