25 Temmuz 1963 yılında Karaman İli Taşkale Kasabası’nda doğdu. 1982 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü’nden 1986 yılında mezun oldu. 1987-1993 yılları arasında Tarım Reformu Genel Müdürlüğünde Ziraat Mühendisi olarak çalıştı. Aynı dönemde 1987-1991 yılları arasında Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde yüksek lisansını tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi Unvanını kazandı. 1993-1996 yılları arasında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Kastamonu İli Çatalzeytin Tarım İlçe Müdürlüğü’nde Ziraat Mühendisi olarak çalıştı. 1996 yılında Tarım Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne bağlı Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde çalışmaya başladı. Bu dönemde 2002-2008 yılları arasında Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde Doktorasını tamamlayarak Doktora unvanını kazandı. Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde yemler ve kanatlı besleme üzerine çalışmalar yapmakta ve bu alanda yurtiçi ve yurtdışı yayınları yer almaktadır. Enstitüde Yemler ve Kanatlı besleme Bölüm Başkanlığı’nın yanı sıra A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı, İç Kontrol Sistemi Sorumlusu, Bilgi İşlem Sorumlusu, Web Sayfası Sorumlusu ve İyi Tarım İç Kontrolörü görevlerini yürütmektedir.

Ayrıca Tavukçuluk Araştırma Dergisinde (Poultres) yönetici editör ve hakemlik görevlerini yapmaktadır. Bilimsel Tavukçuluk Derneği (WPSA Turkish Branch) üyeliği ile çeşitli yönetim ve denetim kurulu yedek üyeliği devam etmektedir. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası’nda işyeri temsilciliğinin yanı sıra 2 dönem Yedek Yönetim Kurulu üyeliği yapmış, 2. dönemdir Asil Yönetim Kurulu üyeliği halen devam etmektedir. Bununla birlikte Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü’nde Tezsiz Yüksel Lisans programına devam etmektedir.

Çalışma alanları arasında yem ve kanatlı besleme çalışmaları, iyi tarım uygulamaları, İSG çalışmaları yer almaktadır. Bu alanlarda çok sayıda makale, konferans sunusu ve 1 adet kitabı yayınladı. Ulusal ve uluslararası çok sayıda projede yürütücü ve araştırıcı olarak yer aldı.

1996 yılından bu yana Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde Dr. Mühendis olarak görevine devam etmektedir.

Dr. Züleyha OĞUZ, 30 Ekim 2020 yılından itibaren ZİDEK ZAK üyesi olarak görev yapmaktadır.