13.07.1973 tarihinde Ankara’da doğdu. 1990 yılında girdiği Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümünden, 1994 yılında ikincilikle mezun oldu. Aynı yıl Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Yüksek Lisans çalışmalarına başladı. 1996 yılında Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1997 yılında yüksek lisans çalışmasını tamamladıktan sonra 2001-2005 yılları arasında Ankara Üniversitesi bursu ile Karlsruhe Üniversitesi/Almanya’da doktora çalışmasını yürüttü. Çalışmalarının büyük bölümünü Karlsruhe Üniversitesi ile koordineli olarak, “Institute for Grapevine Breeding Geilweilerhof ” da devam ettirdi. “Asmalarda külleme hastalığına dayanıklılık ile ilişkili moleküler markör geliştirilmesi” konulu doktora çalışmasını tamamladıktan sonra Türkiye’ye, Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümüne döndü. Aynı bölümde 2009-2014 yılları arası Yard Doç. Dr 2014-2022 yılları arası Doç. Dr. olarak görev yapmıştır. Halen aynı bölümde Prof. Dr. olarak görev yapmaktadır.

Çalışma alanları arasında asma yetiştiriciliği, asma ıslahı, asma ıslahında moleküler markörlerin kullanımı, İyi Tarım Uygulamaları, Organik Tarım yer almaktadır. Çalışma alanlarında 50’nin üzerinde makale, konferans sunusu, kitap bölümü yayınladı. Çok sayıda araştırma projesinde yürütücü ve araştırıcı olarak yer aldı.

Halen Ankara Üniversitesi Kalite Komisyonu üyeliği ile ZİDEK Ziraat Akreditasyon Kurulu başkan yardımcılığını yürütmektedir.