Hasan BAYDAR, 1968 yılında Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinin Acıkuyu köyünde doğdu. İlköğretimi Şereflikoçhisar Zafer İlkokulunda, orta öğretimi Ankara Kocatepe Mimar Kemal Lisesinde tamamladı. 1989 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünden mezun oldu. 1990 yılında Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümüne Araştırma Görevlisi olarak atandı. 1992 yılında Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalında yüksek lisans tezini tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanını, 1997 yılında da Akdeniz Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalında doktora tezini tamamlayarak Doktor unvanını aldı. 1998 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümüne Yardımcı Doçent olarak atandı. Tarla Bitkileri Yetiştiriciliği ve Islahı Anabilim Dalında 2000 yılında Doçent, 2006 yılında Profesör oldu.

German Acedemic Exchange Service (DAAD) tarafından sağlanan burslar ile 1998 yılında Justus-Liebig Üniversitesi Bitki Yetiştirme ve Islahı Enstitüsünde (Giessen-Almanya), 2003 yılında Süs Bitkileri Islahı Enstitüsünde (Ahrensburg-Almanya), 2007 yılında Bitki Analizleri Enstitüsünde (Quedlinburg-Almanya) ve 2011 yılında Bonn Üniversitesi Hücre ve Moleküler Botanik Enstitüsünde (Bonn-Almanya) araştırmalar yaptı. 2004-2006 yılları arasında Uluborlu Selahattin Karasoy Meslek Yüksekokulu Müdürü ve 2006-2011 yılları arasında Gül ve Gül Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜLAR) Kurucu Müdürü olarak idari görevlerde bulundu.

Yazar, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkieri Bölümü Endüstri Bitkileri Anabilim Dalında yağ ve enerji bitkileri ile tıbbi ve aromatik bitkiler üzerinde öğretim faaliyetlerine ve bilimsel araştırmalarına devam etmektedir. Baydar 2001 susam çeşidinin, Olein, Zirkon ve Safir asspir çeşitlerinin ıslahçısıdır. Evli ve iki çocuk babasıdır. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Ocak 2019 tarihinden itibaren Prof. Dr. Hasan BAYDAR, Ziraat Fakülteleri Eğitim Programları Akreditasyon Kurulu (ZAK) üyesi olarak görev yapmaktadır.